Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

koala
2018-10-02 04:24:35

Kandydat na prezydenta Opola chce zlikwidować straż miejską

Kandydat Kukiz'15 na prezydenta Opola, poseł Paweł Grabowski zadeklarował w poniedziałek, że jeżeli wygra wybory, to zlikwiduje Straż Miejską w Opolu. Jak ocenił, utrzymywanie strażników miejskich jest zbyt kosztowne i mało efektywne.
Jego zdaniem, utrzymywanie strażników miejskich jest zbyt kosztowne i mało efektywne - jeżeli weźmie się pod uwagę możliwości, jakie stworzyła nowoczesna technologia.

- Można zdecydowanie bardziej rozbudować monitoring miejski. Za zaoszczędzone na etatach strażników pieniądze można kupić kilka nowoczesnych dronów. Oczywiście, mówię tu o dronach interwencyjnych, a nie o dronie, który obecnie pracuje w opolskim ratuszu, wyłącznie na rzecz marketingu pana prezydenta. Warto także opracować lepsze standardy współpracy z policją, która i tak często musi przyjeżdżać do pomocy strażnikom miejskim - powiedział Grabowski.

Według kandydata na prezydenta Opola, obecnie dwie trzecie ankietowanych Polaków jest przeciwnych utrzymywaniu straży miejskiej przez samorządy.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polity … 14259.html

tramp
2018-08-31 08:35:26

Dziś dzień Strażnika Miejskiego. To najmniej liczna mundurowa formacja w Polsce

Jeśli ktoś uważa, że zawód strażnika to wyłącznie spacery i wlepianie mandatów za źle zaparkowany samochód, jest w dużym błędzie. Ta najmniejsza liczebnie grupa mundurowych w kraju ma sporo pracy.
Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2016 roku w Polsce działały 433 oddziały straży miejskich i 97 oddziałów straży gminnej. W sumie 530 jednostek. Tym samym było ich o 43 mniej niż rok wcześniej. Najwięcej oddziałów straży zlikwidowano w województwach wielkopolskim (7) oraz pomorskim i mazowieckim (po 6).

Decyzję o tym czy taka formacja ma działać na ternie gminy, podejmują rajcy. Jak wynika z danych resortu, w ostatnich latach przeważa chęć likwidacji straży. Powody? Najczęściej mówi się o dużych kosztach utrzymania. Jednak swoje zrobiły też afery, w których udział brali miejscy strażnicy.


- Krytyczny w stosunku do pracy Straży Miejskiej byłem dość często. Zmienialiśmy sposób jej funkcjonowania, zwiększaliśmy liczbę radiowozów, dzieliliśmy Zieloną Górę na dzielnice, każdy miał swój rewir. Nie przyniosło to poprawy jej funkcjonowania i dlatego też uważam, że ta formuła się wyczerpała. Na pewno trzeba się zastanowić, jak to ma funkcjonować, bo nie tak jak było - tak swoją decyzję o likwidacji straży miejskiej w 2016 roku tłumaczył Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Jak dodawał, jednym z powodów jego decyzji były także docierające do opinii publicznej niepokojące sygnały dotyczące działania Straży Miejskiej.

https://www.portalsamorzadowy.pl/wydarz … 12729.html

borsuk
2018-08-21 15:55:00

Kukiz’15 chce likwidacji straży miejskich i gminnych w Polsce

Stanisław Tyszka zapowiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że ruch Kukiz'15 złoży projekt ustawy o uchyleniu ustawy o strażach gminnych i innych ustaw, który zakłada likwidację straży miejskich w całej Polsce.
Jak podkreślił, jest to jeden z postulatów, z którym jego ugrupowanie idzie do najbliższych wyborów samorządowych.
Jego zdaniem straże miejskie to instytucja, która się nie sprawdziła, a obywatele nie wiedzą m.in. jaki jest zakres ich kompetencji.
- W powszechnym odbiorze straż miejska odbierana jest jako instytucja zajmująca się w zbyt dużym stopniu gnębieniem obywateli, czy to poprzez mandaty, czy to poprzez ściganie drobnych handlarzy - mówił Tyszka. Dodał, że straże miejskie są również "bardzo często wykorzystywane przez lokalnych włodarzy w celach politycznych".

Wicemarszałek podkreślił ponadto, że straże miejskie są kosztochłonne.

- W momencie, kiedy odebrano jej kontrolę nad fotoradarami, to te obciążenia finansowe dla samorządów wzrosły - mówił.

- My chcemy zlikwidować straże miejskie i jednocześnie wzmocnić finansowo policję - powiedział Tyszka.

Jak podkreślił, projekt ustawy autorstwa Kukiz'15 poprawiłby sytuację finansową policji, bo samorządy mogłyby przeznaczać dodatkowe środki na patrole policji.

Wicemarszałek dodał podczas konferencji, że policję, a zwłaszcza służbę prewencyjną, która zajmuje się sprawami lokalnymi, trzeba zdecentralizować.

- Chcielibyśmy, żeby tych strażników miejskich, którzy będą się nadawali do policji, przesunąć do lokalnych służb prewencyjnych - mówił.

Jak podkreślił, "policja cieszy się dużo większym prestiżem niż straż miejska, dlatego nie ma sensu utrzymywać tego typu instytucji".

- Żeby zdecentralizować policję nie potrzeba ingerencji ustawodawcy, potrzebna jest po prostu dobra wola Komendy Głównej, która przeniesie tę kontrolę prewencyjną na poziom wojewódzki, a najlepiej na poziom powiatowy - mówił.

- Docelowo można pomyśleć, gdyby udała się decentralizacja policji, nad powołaniem tzw. policji municypalnej, która funkcjonuje w niektórych państwach europejskich - dodał. Przyznał, że to może zająć kilkanaście lat.

Tyszka liczy, że uda się rozpocząć w Sejmie debatę na temat likwidacji straży miejskiej jeszcze w okresie kampanii samorządowej. Jak mówił wicemarszałek, Kukiz'15 będzie zbierał w Warszawie podpisy za likwidacją lokalnej straży miejskiej.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i … 12275.html

biedronka
2018-07-31 23:41:15

Czy kolejne miasto rezygnuje ze straży miejskiej?

Czy kolejne miasto rezygnuje ze straży miejskiej?
Od 2012 r. liczba oddziałów straży miejskich i gminnych systematycznie spada. Fot. Wikimedia
Wrocławski oddział partii Wolność zebrał wystarczającą liczbę podpisów pod projektem uchwały likwidującej straż miejską, by można było złożyć ją w radzie miasta.

Zdaniem inicjatorów akcji utrzymanie jednego strażnika miejskiego pochłania miesięcznie 5100 zł pochodzących z budżetu Wrocławia.

- Czas, by wrocławska Straż Miejska przeszła do historii - komentuje sprawę Robert Grzechnik, prezes oddziału partii Wolność, na łamach Gazety Wrocławskiej. Projekt uchwały chce złożyć już w sierpniu.

Najwięcej, 596 oddziałów straży miejskich i gminnych było w Polsce w roku 2012. Od tamtego czasu ich liczba systematycznie spada. W styczniu tego roku było ich już tylko 488. Straż miejską zlikwidowano między innymi w Stalowej Woli, w Żorach, Chrzanowie, Łasku, Grajewie, Trzebini, Strzegomiu i w Zakroczymiu. Gminy są zadowolone z oszczędności, a głosów nawołujących do  przywrócenia straży nie ma.

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityk … 11341.html

piskacz
2018-05-12 12:56:47

Poniżej wpis z portalu społecznościowego dotyczący działań zgierskiej straży miejskiej po gradobiciu i ulewie w dniu 3 maja 2018.

http://www.zgierz.pun.pl/_fora/zgierz/gallery/221_1526122501.jpg

borsuk
2018-04-02 08:59:25

W Zgierzu nikt nie zamierza likwidować straży miejskiej.
Zgierz jest bogatym miastem dlatego stać je na wydawanie na kilkanaście osób zatrudnionych w tej formacji (na czele z komendantem Bereżewskim)  prawie 2 milionów złotych rocznie.

koval
2018-03-29 09:48:56

Straż miejska w Sławkowie zostanie zlikwidowana. Powiela zadania policjantów

Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk chce zlikwidować straż miejską. Wysłał już - wymagany przepisami - wniosek o zaopiniowanie projektu uchwały do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez urząd miejski w Sławkowie, za likwidacją straży miejskiej ma przemawiać dublowanie niektórych zadań wykonywanych już przez policję.

W komunikacie podkreślono, że straż miejska w mieście powstała w 1990 r. kiedy w miejscowym komisariacie pracowało tylko 9 policjantów. Po reorganizacji struktur terenowych przeprowadzonej w 2012 r. liczba etatów funkcjonariuszy wzrosła do 15. Ponadto, trzy lata temu policjanci przenieśli się do nowego komisariatu.

Z oszczędności po likwidacji straży miejskiej władze Sławkowa planują sfinansować dodatkowe etaty policyjne. Ponadto, za zaoszczędzone pieniądze zostanie kupiony sprzęt do badania zagrożeń środowiskowych, np. smogu. Samochód strażników pozostanie w urzędzie i będzie służył tzw. ekopatrolowi w referacie ochrony środowiska.

Ze statystyk MSWiA (najnowsze dane pochodzą z 2017 roku) wynika, że w Polsce funkcjonuje obecnie 530 jednostek straży miejskich lub gminnych. Najwięcej było ich w roku 2012 (596), najmniej w 1994 (410).

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityk … 05898.html

koala
2017-06-16 21:18:48

Polskie miasta już nie chcą straży miejskiej. Bez fotoradarów się nie opłaca

Raport MSWiA podsumowujący działalność formacji, której celem jest troska o porządek publiczny w miastach i gminach, nie pozostawia wątpliwości: liczba oddziałów wyraźnie się zmniejsza, strażnicy podejmują mniej interwencji, ale - co pocieszające - zdecydowanie rzadziej wlepiają kary finansowe.

W całym ubiegłym roku nałożyli 568 tys. mandatów, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzednim - wskazuje raport resortu, którego ustalenia poznała "Rzeczpospolita". Jaki obraz straży się z niego wyłania?

https://finanse.wp.pl/polskie-miasta-ju … 217405569a

Isaura
2017-04-28 23:22:58

Czy pieniądze zgierskich podatników powinny być wydawane w taki sposób?

http://www.zgierz.pun.pl/_fora/zgierz/gallery/400_1493414471.jpg

koala
2017-02-18 19:59:35

Chyba czas pakować manatki?
Ostatni gasi światło...


Nie ma chętnych do pracy w zgierskiej i łódzkiej Straży Miejskiej

Strażnicy poszukiwani są od kilkunastu dni. Od początku lutego do zgierskiej straży nie zgłosił się nikt. Do Łodzi swoje CV przysłały trzy osoby.

https://www.radiolodz.pl/posts/32991-ni … -miejskiej

tramp
2017-02-05 08:28:19

Czyżbyś Krzysztofie był rozczarowany, że nie korzystasz z programu 500+ ?
Takie wspomaganie rodzin jest dobrym rozwiązaniem, choć jego wykonanie przez rząd PiS pozostawia wiele do życzenia.
Podobnie ze Strażami Miejskimi idea ich funkcjonowania jest do zaakceptowania, jednak to czym się w większości zajmują strażnicy nie jest akceptowalne i nie powinno się odbywać takim nakładem sił i środków.
Dlaczego strażnicy nie interweniują  widząc spożywających alkohol w miejscach niedozwolonych, a ścigają przysłowiową babcię za handel pietruszką?
Dlaczego strażnicy są nastawieni na wystawianie mandatów za złe parkowanie, w sytuacji gdy z winy miasta brak miejsc parkingowych lub zajmowali się ściganie piratów drogowych, którzy przekroczyli prędkość o kilka kilometrów na godzinę?

Krzysiek Skowroński
2017-02-04 20:41:31

Te opowieści o likwidacji SM są taką samą paplaniną co propaganda PiS ws 500+. Niby pomysł dobry, ale skutki złe.
Dziś w TVN był reportaż o walce z dzikami ze Zgierza.

Bim Bom
2017-01-22 18:29:25

Straż miejska gnębi kierowców, a pijaczków omija wielkim łukiem.

koval
2017-01-19 07:42:14
Lena
2016-07-06 07:21:27

Komendant  Dariusz Bereżewski poszukuje uzasadnienia dla dalszego istnienia Straży Miejskiej.
W ramach poszukiwań wprowadza monitoring, który okazuje się bezużyteczny, zleca gonitwę po miescie za dziką zwierzyna.
A teraz jeszcze megafon w parku.
Twierdzenie, ze patrol nie zjawi się tam w ciagu kilku minut, to wielka ściema.
Dlaczego strażnicy mają jechac samochodem?
Spacerem do parku jest z siedziby kilka minut.
A co będzie jeśli w tym samym czasie jakiś opój zasłabnie?
Przecież samochód ma ich podwozić.
Pytanie gdzie ma wozić pijaków?

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.cs-black.pun.pl www.otherkin.pun.pl www.inig.pun.pl www.margonem.pun.pl www.zarzadzaniewsb2010.pun.pl