Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

fantomas
2019-01-16 05:27:20

Wod-kan musi rozszerzać działalność na kolejne dochodowe przedsięwzięcia, bo w kolejnym roku prezes może nie zarobić o prawie 30% więcej w stosunku rok do roku. Prezes Karasiewicz według oświadczenia majątkowego za 2016 zarobił 204706,07 zł, podczas gdy w 2017 już 267311,90 zł.
Ciekawe ile otrzymał za 2018 rok?

Eko-log
2019-01-13 02:55:35

http://www.zgierz.pun.pl/_fora/zgierz/gallery/161_1547344336.jpg


Czy wiecie, że firma WodKan w Zgierzu złożyła dokumenty w sprawie wydania pozwoleń na przetwarzanie odpadów niebezpiecznych na terenie oczyszczalni w Zgierzu?

Z raportu oddziaływania na środowisko wynika, że zgierska oczyszczalnia ścieków ma znaczne rezerwy możliwości przyjmowania odpadów płynnych i chce te możliwości wykorzystać. Oczywiście czym jest to podyktowane pisać nie trzeba.

Na czym to ma polegać? Otóż oczyszczalnia planuje zwiększenie ilości przetwarzanych odpadów z 10tys ton rocznie na 20tys ton rocznie. Czyli to tak, jakby do oczyszczalni podłączyć drugi Zgierz wraz z całą dotychczasową ilością przyjeżdżających wozów asenizacyjnych. Dodatkowo będą przetwarzane odpady niebezpieczne w ilości 3500t/rok. Czyli łącznie 23,5tys ton rocznie.

Aby poprawić skuteczność reakcji chemicznych zachodzących do ścieków będą dodawane odpowiednie ilości odpadów niebezpiecznych które będą źródłem węgla. Lista odpadów niebezpiecznych dostepna jest w załączniku poniżej. Ilość przetwarzanych odpadów niebezpiecznych ma nie przekraczać ilości 10t/dobę.

Oczywiście ilość przetwarzanych odpadów będzie miała wpływ na zwiększenie ilości produkowanych osadów, których wzrost przewidziano na 2-3%. Obecnie ilość osadów to 7-8tys ton na rok i osady te są składowane na lagunach. Czy niewielki wzrost produkowanych osadów jest wynikiem tego, że na terenie oczyszczalni przewiduje się produkcję środka poprawiające jakość gleby o nazwie BardeNCal czyli nic innego jak osad powstały z oczyszczania odpadów komunalnych i niebezpiecznych z dodatkiem palonego wapna? Planuje się wykorzystanie osadów z laguny suchej, tylko ile czasu zajmie zredukowanie jej np. o połowę? Kto będzie odbiorcą tego środka? Podobne środki nie sa polecane przez rolników, gdyż zdarzały się przypadki wypalenia gleby.
Skoro teraz oczyszczalnia daje się we znaki zapachami unoszącymi się w powietrzu, to co będzie jeśli ilość odpadów zwiększy się dwukrotnie?

Kto będzie dostawcą odpadów niebezpiecznych, które będą transportowane drogą kolową? Ilość 8 samochodów na dobę nie jest duża, ale smrodu szczególnie w późnych godzinach nocnych to w Zgierzu chyba mamy dosyć.

Projekt inwestycji porusza możliwy wpływ instalacji na środowisko.
Brane są pod uwagę korytarze ekologiczne, bliskość do najbliższych rezerwatów, parków, miejsc ochrony przyrody. SUPER. Tylko czy ktoś liczy się z nami mieszkańcami?

z profilu Zielony Zgierz: https://www.facebook.com/zielony.zgierz/

Eko-log
2019-01-11 21:08:33

Prokuratura złożyła wniosek o areszt dla właścicielki nielegalnego wysypiska w Dąbrówce

Jest wniosek o areszt dla właścicielki firmy, która składowała na żwirowni w miejscowości Dąbrówka-Strumiany koło Zgierza odpady medyczne i niebezpieczne. Kobieta mimo zarzutów i zakazu prowadzenia działalności związanej z odpadami, nadal to robiła.

W grudniu 2018 r. po interwencji Radia Łódź, na terenie żwirowni policjanci zatrzymali transport ze śmieciami. Wczoraj (10 stycznia) kobieta ponownie zleciła wywóz odpadów. Tym razem do żwirowni pod Stryków. - Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Zgierzu policjanci zatrzymali 42-letnią kobietę, podejrzaną o przestępstwa związane ze składowaniem na terenie wyrobiska na terenie miejscowości Dąbrówka-Strumiany niebezpiecznych odpadów. Po przesłuchaniu prokurator skierował do sądu wniosek o jej tymczasowe aresztowanie. Dotychczas kobieta była podejrzana o popełnienie dwóch przestępstw związanych ze składowaniem na terenie wyrobiska niebezpiecznych odpadów medycznych oraz zawierających metale ciężkie o stężeniach dopuszczających dopuszczalne normy w sposób zagrażający zdrowiu i życiu człowieka oraz środowisku naturalnemu - informuje  Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej.

Dodatkowo kobieta usłyszała kolejny zarzut - składowania do listopada ubiegłego roku niebezpiecznych środków ropopochodnych.

Grozi jej do 5 lat więzienia

https://www.radiolodz.pl/posts/49879-pr … w-dabrowce

arbuz
2019-01-10 20:40:44

Śmieci po pożarze składowiska odpadów musi sprzątnąć starosta. Urząd Wojewódzki podtrzymuje decyzje

Urząd Wojewódzki cały czas jest zdania, że odpady, które postały po majowym pożarze w Zgierzu, powinien uprzątnąć starosta zgierski.

Wojewoda Zbigniew Rau w październiku poinformował, że odpady sklasyfikowane zostały jako powypadkowe i starostwo może pozyskać środki na ich usunięcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jednak wicestarosta zgierski Wojciech Brzeski stwierdził wówczas, że aby tak się stało, musi być znany sprawca pożaru, a do dziś ani straż pożarna, ani prokuratura go nie wskazała. W związku z tym, Brzeski odwołał się od decyzji.

Dorota Gajewska, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi przekonuje, że odpady musi uprzątnąć starostwo. - Pan starosta ma wątpliwości, które my bierzemy pod uwagę. Jesteśmy jednak zdeterminowani, żeby starosta wziął na siebie ciężar usunięcia tych odpadów powypadkowych ze względu na to, że mamy tutaj do czynienia z dokonaną sytuacją. Wiemy dobrze, że firma, która prowadziła tę działalność nie do końca legalnie, nie usunie samodzielnie odpadów, ponieważ nie jest w stanie. W związku z tym, nakazujemy staroście zrealizowanie tego zadania.

Pożar na składowisku odpadów na terenach byłych zakładów Boruta wybuchł 25 maja. Kilkuset strażaków gasiło go ponad tydzień. Śledztwo dotyczące tego zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Na razie w tej sprawie zarzuty usłyszał prezes firmy, która gromadziła odpady. Jak ustalili śledczy, śmieci wjeżdżały tam bez odpowiednich zezwoleń. Arturowi K. grozi do 5 lat więzienia.

https://www.radiolodz.pl/posts/49834-sm … je-decyzje

meva
2018-12-19 17:30:58

Centrum odpadów się rozrasta.


Opony i papa przysypywane ziemią? Kolejne odpady trafiają na nielegalne wysypisko w Dąbrówce

https://www.radiolodz.pl/posts/49414-op … tmgiIT_Uik

ananas
2018-11-22 03:45:21

Powstanie punkt zatrzymywania transportów z nielegalnymi śmieciami w Zgierzu?


Według nowej ustawy o odpadach, w Łódzkiem pojawią się trzy takie miejsca, również w Łowiczu i Bełchatowie. Przeciwko zgierskiej lokalizacji protestują mieszkańcy i część miejskich radnych


- Powiedzieliśmy stop, żadnych nowych śmieci, szczególnie tych niebezpiecznych. To są nielegalne transporty, czyli nikt ich nie odbierze. Ustawa zakłada, że koszt utylizacji tych odpadów będzie zrzucony na firmę transportową. Moim zdaniem, to się nigdy nie stanie, więc te śmieci będą się u nas gromadziły i zalegały - mówi Łukasz Wróblewski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Radni złożyli do Urzędu Marszałkowskiego ponad 200 pisemnych uwag do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dotyczą one właśnie powstania takiego punktu na terenie zgierskiego Wod-Kanu. Tymczasem Joanna Blewąska z Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że zgierska lokalizacja to jedynie propozycja. - Są to lokalizacje tymczasowe. Dopiero teraz rozpoczynają się prace nad tym, by wskazać już takie docelowe, nie muszą to być te miejsca, które były do tej pory, nie ma żadnej informacji, by wśród nich był Zgierz.

Uwagi do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami można zgłaszać jeszcze do jutra, do godz. 16. Ostateczne decyzje co do miejsc gromadzenia nielegalnych transportów odpadów podejmie Zarząd Województwa. Jutro (22.11) rozpocznie się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Nie wiadomo, czy pojawi się na niej temat Zgierza i odpadów.

https://www.radiolodz.pl/posts/48709-cz … protestuja

zgierski_serwis
2018-10-16 20:25:48

Wojewoda nakazuje staroście uprzątnąć odpady na Borucie

Starosta zgierski powinien posprzątać odpady po majowym pożarze składowiska na terenach byłych zakładów Boruta. Taką decyzję podjął wojewoda łódzki.

Jak ustalił reporter Radia Łódź, do starosty Bogdana Jaroty trafiło wezwanie do usunięcia odpadów, które wystosował wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Potwierdziła to Elżbieta Węgrzynowska z biura prasowego urzędu wojewódzkiego. - W związku z przedłużającym się sporem kompetencyjnym pomiędzy starostwem powiatowym a urzędem miasta, wojewoda wydaje swoją decyzję w oparciu o artykuł 22. ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. W związku z tym, iż stanowisko wydziału bezpieczeństwa i wydziału kryzysowego jest jasne - odpady te sklasyfikowane zostały jako powypadkowe - ich usunięcie leży po stronie starosty - tłumaczy Węgrzynowska.

W piśmie wojewody czytamy, że starosta na uprzątnięcie odpadów może pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednak Wicestarosta zgierski Wojciech Brzeski powiedział, że by tak się stało, musi być znany sprawca pożaru, a do dziś ani straż pożarna, ani prokuratura go nie wskazała. - Ustalenie sprawcy jest niezbędne do nałożenia obowiązku zagospodarowania odpadów. Dlatego ponownie wystąpimy do prokuratury. Jednocześnie nadmieniam, że 2 października wystąpiliśmy do samorządowego kolegium odwoławczego, celem rozstrzygnięcia kwestii czy postępowanie dotyczące zagospodarowania odpadów ma prowadzić prezydent Zgierza, czy starosta. Niezależnie kto je będzie prowadził, niezbędne jest ustalenie sprawcy pożaru - twierdzi Brzeski.

Pożar na składowisku odpadów na terenach byłych zakładów Boruta wybuchł 25 maja. Kilkuset strażaków gasiło go ponad tydzień.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Łodzi. Na razie w tej sprawie zarzuty usłyszał prezes firmy, która odpady gromadziła. Jak ustalili śledczy, śmieci wjeżdżały tam bez odpowiednich zezwoleń. Arturowi K. grozi do 5 lat więzienia.

https://www.radiolodz.pl/posts/47848-wo … na-borucie

Laluś
2018-08-25 09:15:47

Decyzję na składowanie odpadów na terenie dawnej Boruty wydał Starosta Zgierski dlatego nie wiem dlaczego są osoby twierdzące, że to prezydenta Zgierza odpowiada ze zwożenie do miasta odpadów i późniejszy pożar.

Eko-log
2018-08-15 12:04:00

Brytyjski dziennik o płonących wysypiskach w Polsce. "Mafia śmieciowa zarabia miliony"

Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

...

"Musimy przestać spychać ten problem na innych" 

Szef brytyjskiego stowarzyszenia branży recyklingowej Simon Ellin ostrzegł, że W. Brytania "musi przestać spychać ten problem na innych". Zaznaczył, że brytyjskie zakłady przetwórcze nie są w stanie zwiększyć ilości przyjmowanych odpadów ani konkurować z cenami tych usług oferowanymi w Chinach lub Polsce.

"Telegraph" omówił proceder na przykładzie niedawnego pożaru na składowisku odpadów w Zgierzu, nad którym - jak podkreślono - dwa miesiące po jego ugaszeniu wciąż unosi się smród spalonego plastiku i trujących, w tym rakotwórczych, gazów. 

Wiceburmistrz Zgierza Bohdan Bączak powiedział w rozmowie z gazetą, że wielokrotnie ostrzegał przed podejrzaną aktywnością wokół zgierskiego składowiska, w tym przed przyjazdem nieoznakowanych ciężarówek, ale jego obawy nigdy nie zostały potraktowane poważnie.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018 … smieciowa/

Eko-log
2018-08-07 21:55:21

Milion złotych kary za majowy pożar składowiska odpadów w Zgierzu

Pieniądze musi zapłacić firma Green-Tec Solutions. To najwyższa kara, jaką do tej pory nałożył Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Przy ustalaniu jej wysokości wzięto pod uwagę skutki, które niejako wystąpiły w środowisku w związku ze zgromadzeniem znacznej ilości odpadów. Mowa tu o tym ogromnym pożarze, który miał miejsce w maju. Dlatego kara jest taka wysoka. Decyzja jest oczywiście nieprawomocna, spółka może się do niej odwołać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Do dnia dzisiejszego takie odwołanie nie wpłynęło - mówi dyrektor Krzysztof Wójcik.

Z prezesem firmy Green-Tec Solutions nie udało nam się skontaktować. Artur Kurzyk nie odebrał telefonu od naszego reportera. Pożar składowiska, na którym mogło być blisko 50 tys. ton odpadów z zagranicy, wybuchł pod koniec maja. Ugaszono go dopiero po kilku dniach.

Śledztwo w tej sprawie cały czas prowadzi łódzka prokuratura. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

https://www.radiolodz.pl/posts/46251-mi … -w-zgierzu

ho
2018-07-18 20:55:05

Urzekła mnie ta historia :-) Czyli to źli ludzie, jak wilki, wbijają prezydentowi szpilki :-) całe szczęście, że ma chociaż wiernego Jarząbka :-)

ho
2018-07-18 20:54:44

Urzekła mnie ta historia :-) Czyli to źli ludzie, jak wilki, wbijają prezydentowi szpilki :-) całe szczęście, że ma chociaż wiernego Jarząbka :-)

Aspirant
2018-07-17 13:40:46

Na Miroszowskiej nic złego nie może się wydarzyć, bo finansowane z pieniędzy zgierskich podatników miejskie pisemko Zgierz Moja Przestrzeń w numerze z maja 2018 ogłosiło, że:

Bomba ekologiczna przestaje tykać

....Lata mijały, a kolejni rządzący „spychali temat”. Dopiero prezydent Przemysław Staniszewski podjął aktywne działania, zintensyfikowane w zeszłym roku, zmierzające do rozwiązania tej – wydawało się – patowej sytuacji. Po zwołanych przez niego posiedzeniach  z udziałem  przedstawicieli urzędów:  marszałkowskiego,  wojewódzkiego,  powiatowego  oraz  inspektoratu ochrony środowiska i
wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska ustalona została strategia działania, która zmierzała do
przejęcia przez miasto terenu. 18 września 2017  roku  wystąpił  z wnioskiem  do  Starosty  Zgierskiego  o
„niezwłoczne  przekazanie  własności  gruntów  zajętych  pod składowisko  odpadów  poprodukcyjnych,
w  tym  niebezpiecznych  (I kwatera)  przy ul.  Miroszewskiej,  których  właścicielem jest Skarb Państwa”. Po kilku miesiącach intensywnych działań, cel został osiągnięty i  pojawiła się realna szansa na rozbrojenie
tej ekologicznej bomby.

http://www.miasto.zgierz.pl/sites/defau … en.pdf?159

arbuz
2018-07-17 13:37:04

W trakcie dzisiejszej wizyty na Miroszewskiej dostrzegliśmy, że skarpa odsłania skrywane w niej beczki. Beczki są skorodowane, więc istnieje duże prawdopodobieństwo uwolnienia się ich zawartości do środowiska. U podnóża tej skarpy jest tzw rów opaskowy który ma zadanie zatrzymać zanieczyszczoną wodę opadową co, czego jak widać nie robi. Prezydent Staniszewski jak i vice-prezydent Bączak zapewniali nas, że odciek jest odbierany. Stan zastany jak widać zaprzecza tym wypowiedziom. Zachęcamy Panów Prezydentów do inspekcji tych terenów.

ze strony: https://www.facebook.com/zielony.zgierz … 9677310469

Eko-log
2018-07-10 22:28:46

Pożar na drugim składowisku w Zgierzu

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły pożar, który wybuchł na składowisku odpadów przy ulicy Boruty.

Odpady należą do firmy Ecoaqua, która ma pozwolenie na ich składowanie tylko do końca lipca. W maju na sąsiedniej działce należącej do firmy Green-Tec Soulutions paliło się kilkadziesiąt ton odpadów.
Informacje o dzisiejszym (10 lipca) pożarze, potwierdza Tomasz Matusiak, rzecznik zgierskiej straży pożarnej. - Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar na powierzchni około ośmiu metrów kwadratowych styropianu i składowanych palet. Natychmiast przystąpiono do akcji gaśniczej. Sytuacja pożarowa jest całkowicie opanowana, brak osób poszkodowanych - informuje.

Wstępną przyczyną dzisiejszego pożaru było zaprószenie ognia.

https://www.radiolodz.pl/posts/45672-po … -w-zgierzu

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
sprzęgło po wgraniu mapy ciągnie www.klub-bakugan.pun.pl śmieszne skruty słó szukam chlopaka do popisania sms i do spodkan last choas dobra postac