Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

#1 2014-06-26 13:37:43

agnes

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-10-22
Posty: 17

liberalizm czy socjalizm, a może po prostu zdrowy rozsądek

Niedawno słyszałam w telewizji jakąś panią z Uniwersytetu Warszawskiego która podważała ekonomie jako naukę, a jedynie beletrystykę. Bardzo to relatywizuje naukę, to jakby żołnierz, który tłumaczył swoja dezercję wyznawaną klauzula sumienia. Dwa lata temu na tym samym uniwersytecie byłam na wykładzie profesora Yunusa. To laureata pokojowej nagrody Nobla za stworzenie koncepcji mikrokredytów bez poręczeń. Dlaczego pokojowej? Bo spojrzał na osoby nazywane u nas "bez zdolności kredytowej", jak na ludzi którym trzeba pomóc. Wbrew pozorom to nie jest ekonomista o poglądach lewicowych. On realnie patrzy na tę warstwę społeczeństwa stawiając tezę, że by zachować spokój społeczny i ich zainteresowanie Państwem muszą oni mieć dostęp do mikrokredytów bez poręczeń. Yunus nie jest kolejnym teoretykiem. Po ukończeniu studiów w Stanach Zjednoczonych powrócił do swej ojczyzny Bangladeszu i zakładając tam Grameen Banku i swoją teorię sprawdził w praktyce. Udało mu się to samo wprowadzić w kilku regionach Stanów Zjednoczonych, a jego książka "Bankier Ubogich" stała się niemal biblią antyglobalistów i liberałów żądających uwolnienia świata od lobby garstki miliarderów.
http://www.gandalf.com.pl/o/bankier-ubogich,pd,309163.jpg
W 2012 roku spotkał się z naszym prezydentem i przedstawił mu główne tezy swojej teorii. Przede wszystkim usunięcia preferowania "wybrańców" poprzez dotacje. Warunki startu do biznesu muszą być równe, oparte o taką samą logikę udzielanych kredytów na otworzenie własnej przedsiębiorczości. Tu pojawią się nasze obserwacje chociażby jakimi kryteriami Rejonowe Urzędy Pracy kierują się udzielając pomocy przy otwieraniu przez bezrobotnych ich pierwszej działalności. Przecież to konieczność przyprowadzenia kilku poręczycieli, z odpowiednio wysoką pensją i to najlepiej państwową urzędnika lub polityka..
Jedyne instytucje spełniające warunek Yunusa to instytucje finansowe udzielające tak zwanych chwilówek. Z pewnością dobrym przykładem jest tu http://www.okmoney.pl/ należący do DFC Global Corporation. Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie jak ta firma działa w Europie i na świecie w Polsce jest skierowana do ludzi posiadających komputer, dostęp do internetu, oraz którzy mają konto osobiste w jakimś banku internetowym. Ciekaw jestem czy ktoś robił badania jaka jest klientela tej instytucji finansowej, i jaki odsetek klientów wspomaga swoją działalność gospodarczą podpierając się tą forma mikrokredytów.

Ostatnio edytowany przez agnes (2014-06-26 13:39:33)

Offline

#2 2014-07-01 20:23:02

Cyprian

Gość

Re: liberalizm czy socjalizm, a może po prostu zdrowy rozsądek

Agnes książka jest ciekawa.
Jednak według mnie rozwiązania w niej zaproponowane raczej nie mają szans na realizację w Polsce.

#3 2014-07-04 19:22:41

krańcówka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-07-04
Posty: 10

Re: liberalizm czy socjalizm, a może po prostu zdrowy rozsądek

A to nie jest podręcznik ? Ja coś takiego pamiętam z licencjatu.

Offline

#4 2014-07-16 06:01:30

Hirek

Gość

Re: liberalizm czy socjalizm, a może po prostu zdrowy rozsądek

Książka rzeczywiście ciekawa, opisująca kilka inspirujących rozwiązań w dziedzinie ekonomii społecznej.
Jednak raczej mało przystająca do europejskiej rzeczywistości.

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bstp.pun.pl www.pink-panther.pun.pl www.gadulstwo.pun.pl www.mhhk.pun.pl www.tibia33.pun.pl