Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

#1 2017-12-08 14:09:59

zgierski_serwis

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-06
Posty: 473
WWW

Przyłączenie wody i kanalizcji za darmo

Gminy nie mogą pobierać tzw. opłat przyłączeniowych

- Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; w przypadku ujawnienia nieprawidłowości pod tym względem prokuratorzy mają obowiązek działać na rzecz zakwestionowania takich zapisów - podała Prokuratura Krajowa (PK).

• Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego.

• W ocenie śledczych uchwała to za mało, by pociągać mieszkańców do odpowiedzialności.

• Według Prokuratury Krajowej obywatele, nawet za swoją zgodą, nie mają także obowiązku wybudowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z własnych środków.

- Organy stanowiące gmin do uchwał, a więc aktów prawa miejscowego, dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci. (...) W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP - czytamy w czwartkowym komunikacie PK.

Z tych względów - jak wskazano - prokurator Robert Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. - W przypadku ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci, prokuratorzy mają obowiązek podjęcia działań zmierzających do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego - podkreślono.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospoda … 96543.html

Offline

#2 2017-12-15 14:44:07

Aspirant

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-12-01
Posty: 229

Re: Przyłączenie wody i kanalizcji za darmo

Opłaty za przyłączenie do sieci wod.-kan. pod lupą prokuratury. Uchwały do zaskarżenia

Gminy nie mogą pobierać opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – podkreśla Prokuratura Krajowa. W całym kraju prokuratorzy zakwestionowali kilkaset uchwał w tym temacie.

• Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP.

• Prokuratorzy po kontrolach zakwestionowali ponad 270 uchwały rad gminnych.

• Po ok. 30 uchwał zakwestionowano do tej pory w województwach: pomorskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, podlaskim i małopolskim. Na tym nie koniec.

Przypomnijmy: Prokuratura Krajowa zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospoda … 01575.html

Offline

#3 2017-12-15 15:32:10

lex

Gość

Re: Przyłączenie wody i kanalizcji za darmo

Ciemne chmury zbierają się także nad zgierskim Wod-Kan.
Trzeba będzie zwrócić nielegalnie pobrane opłaty wraz z odsetkami za przyłączenie do sieci i kanalizacji.
Ciekawe czy za taki stan rzeczy odpowiedzialność poniosą prezes Karasiewicz, dyrektor ds. marketingu Radosław Gajda oraz obecny prezydent (wcześniej zatrudniony w Wod-kan) Przemysław Staniszewski>

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.yaoiplay.pun.pl www.cs-gm.pun.pl www.pfc2d.pun.pl www.ninjaway.pun.pl www.pielgrzymkapiotrkow.pun.pl