Zgierskie sprawy

Zgierz - wydarzenia, komentarze, opinie

Ogłoszenie

Posty można dodawać bez uprzedniej rejestracji. Kontakt redakcja.zsi@wp.pl

#61 2017-07-18 20:39:39

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 156

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Co na sytuację w Zgierzu prezydent spod Tuszyna (Staniszewski) oraz jego zastępca z Sokolnik?


Pożar składowiska odpadów niebezpiecznych w Zgierzu

Kolejny pożar składowiska odpadów niebezpiecznych przy ulicy Miroszewskiej w Zgierzu.

Tym razem z żywiołem w poniedziałek od rana (17 lipca) walczyły trzy zastępy straży pożarnej. - Pierwszy pożar był dwa miesiące temu - mówi rzecznik zgierskim strażaków Tomasz Matusiak. - Dzisiaj udało nam się szybko uporać z ogniem. Akcja gaśnicza trwała cztery godziny, a poprzednia dwa dni. Przypuszczalna przyczyna to zaprószenie ognia.

Zgierskie składowisko znajduje się na opracowanej przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska liście tzw. bomb ekologicznych. Szacuje się, że pod ziemią może zalegać kilkanaście tysięcy odpadów po byłych zakładach
Boruta.

https://www.radiolodz.pl/posts/37217-po … zu-zdjecia

Offline

#62 2017-07-19 13:00:23

aston

Gość

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Przecież pod Tuszynem czy w Soklonikach nie czuć swądu dymu z palących się śmieci czy odoru ze składowiska, to prezydenci nie muszą się tym problemem zajmować.

#63 2017-07-26 12:18:35

Anty

Gość

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Spalarnia w Zgierzu przydałaby się jedynie do jednego celu - aby władze Zgierza spaliły się w niej ze wstydu, że w sprawie tzw. bomby ekologicznej w naszym mieście niczego dobrego nie zrobiły.

#64 2018-10-26 19:14:58

Eko-log

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-15
Posty: 156

Re: Co z tą SPALARNIĄ?

Kolejne europejskie „nie” dla spalarni

Choć w Polsce ciągle dyskutujemy o potrzebie budowy kolejnych spalarni, w Brukseli wprost mówi się o odchodzeniu od tego typu utylizacji odpadów.

    Komisja ochrona środowiska naturalnego, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności Parlamentu Europejskiego zagłosowała przeciwko wspieraniu budowy spalarni.
    Komisja proponuje także ograniczenia finansowanie dla instalacji biologicznego przetwarzania odpadów.
    Członkowie komisji chcą by pieniądze w Funduszu Spójności trafiały na inicjatywy dotyczące ograniczania powstawania odpadów, ponownego użycia i recyklingu.

Członkowie komisji ENVI (ochrona środowiska naturalnego, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności) Parlamentu Europejskiego głosowali nad wnioskiem w sprawie Funduszu Spójności na okres po 2020 roku.

Komisja zajmująca się szeroką rozumianą ochroną środowiska, w tym oczywiście gospodarką odpadami, zaproponowała, aby większe finansowanie z UE skierować na „wyższe poziomy hierarchii odpadów”, czyli wspierać zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użycie i recykling. Większe pieniądze miałyby także trafić do państw członkowskich na pomoc państwom w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym wyłączeniu finansowania zakładów przetwarzania odpadów resztkowych, np. spalania odpadów i MBT.

Komisja ENVI stwierdziła wprost, że ważne jest przede wszystkim odejście  od wspierania operacji usuwania i odzyskiwania odpadów, a skupienie się na zapobieganiu ich powstawania, ponownym użyciu i recyklingu.

Jak dodano, jest to szczególnie istotne w przypadku krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które zainwestowały ponad 50 proc.  środków z Funduszu Spójności w inwestycje nakierowane na unieszkodliwianie odpadów resztkowych przy niedoinwestowaniu odrębnych systemów zbiórki i recyklingu.

Komisja zwróciła uwagę, że kilka z tych państw może w związku z tym mieć problemy ze spełnieniem celów dyrektywy ramowej w sprawie odpadów na rok 2020.

- Członkowie komisji ENVI wyraźnie zareagowali na sprawozdanie dotyczące efektów wdrażania dyrektyw UE o odpadach – zauważa Janek Vahk, koordynator ds. Rozwoju i polityki w Zero Waste Europe. - Połowa państw UE jest narażona na ryzyko niewywiązania się ze swoich zobowiązań dotyczących odpadów w 2020 r . Tylko bardziej efektywne wykorzystanie funduszy UE, czyli skierowanie ich na zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użycie i recykling,  zamiast inwestowania w przetwarzanie odpadów resztkowych, pomoże sposób państwom członkowskim zrealizować wyzwania dotyczące poziomów odzysku.

Warto dodać, że w gronie państw, które znalazły się na liście zagrożonych niespełnieniem wymogów KE na 2020 jest Polska. Jednocześnie w naszym kraju nadal za wartościowe rozwiązanie radzenia sobie z odpadami uznaje się ich spalanie. Choć Ministerstwo Środowiska oficjalnie promuje odchodzenia od termicznego przetwarzania odpadów jednocześnie w wojewódzkich planach gospodarki odpadami ciagle pojawiają się propozycji budowy tego typu instalacji.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod … 15787.html

Offline

Poglądy wyrażane na Forum stanowią opinie jego użytkowników. Administracja Forum zastrzega sobie możliwość ingerowania w treści postów w przypadku naruszania dóbr osobistych oraz używania niecenzuralnych określeń.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.groszekigroszki.pun.pl tobi bez maski komenda na obejrzenie demka cs www.ometinie.pun.pl dziewczyna jest zimna